Бразілія не змагла абыграць Швейцарыю на ЧС-2018 па футболе

Бразилия не смогла обыграть Швейцарию на ЧМ-2018 по футболу

Зборная Бразіліі не змагла абыграць швейцарцаў у сваім стартавым матчы на ​​чэмпіянаце свету 2018 па футболе. Гульня праходзіла ў Растове-на-Доне увечары 17 ліпеня.

Бразільцы пачалі ў нядрэнным тэмпе і кантралявалі мяч. На 20-й хвіліне перавагу выдатным ударам у дзевятку з-за межаў штрафной рэалізаваў Філіпе Каўціньё.

Пасля гэтага пяціразовыя чэмпіёны свету расслабіліся. Яны адчувалі сябе на поле гаспадарамі, без праблем адбіваючы атакі зборнай Швейцарыі і пераходзячы на ​​чужую палову поля тады, калі ім гэтага хацелася. Так скончыўся першы тайм.

Напачатку другога тайма Бразілія зноў актывізавалася і прыціснула швейцарцаў да брамы. Але швейцарцы змаглі стрымаць націск, а на 50-й хвіліне падчас адной са сваіх рэдкіх атак зарабілі кутні. Падачу з кута поля замкнуў галавой паўабаронца Стывен Цубер. Перад гэтым ён злёгку падштурхнуў бразільца, які накрываў яго, але суддзя праігнараваў гэты дробны фол.

Бразільцы зайгралі хутчэй, але велізарная колькасць недакладных перадач у цэнтры поля пазбаўляла іх дзеянні ўсякага канструктыва. Да таго ж, дзякуючы тактыцы дробнага фолу ў швейцарцаў атрымалася нейтралізаваць Неймара. У выніку — нечаканая нічыя 1:1.

У групе Е пасля першага тура лідзіруе зборная Сербіі, якая 17 чэрвеня абыграла каманду Коста-Рыкі з лікам 1:0. Бразілія і Швейцарыя у першым туры набралі па адным ачку. Замыкае квартэт Коста-Рыка — нуль балаў.

Раней 17 чэрвеня дзейсныя чэмпіёны свету — зборная Германіі — прайгралі мексіканцам з лікам 0:1.