Поўны варыянт "чорнага спісу" беларускіх чыноўнікаў, складзены Еўрасаюзам

Згодна з рашэннем Савета міністраў замежных спраў Еўрасаюза, узгодненым 10 кастрычніка, уезд на трыторыю ЕС забаронены яшчэ 16 беларускім чыноўнікам.

Напярэдадні паседжання Савета ЕС, і на заключнай прэс-канферэнцыі кіраўніца дыпламатычнай службы ЕС Кэтрын Эштан яшчэ раз нагадала пра галоўную ўмову ўзнаўлення дыялога з Беларуссю: вызваленне і рэабілітацыя ўсіх палітычных зняволеных.

10 кастрычніка ў спіс трапілі:

Валерый Камісараў (суддзя)
Уладзімір Сцяпурка (суддзя)
Сяргей Хрыпач (суддзя)
Васіль Назаранка (суддзя)
Вольга Камароўская (суддзя)
Вікторыя Зайцава (суддзя)
Тамара Унукевіч (суддзя)
Ігар Крот (суддзя)
Уладзімір Хробастаў (суддзя)
Людміла Ігнатовіч-Мішнева (пракурор)
Сяргей Ярмаліцкі (начальнік шклоўскай калоніі)
Аляксандр Кавалёў (начальнік калоніі ў Горках)
Уладзімір Палуян (міністр па падатках і зборах)
Уладзімір Корнаў (суддзя)
Максім Шастакоў (пракурор)
Вольга Герасімовіч (пракурор)

21 чэрвеня ў спіс трапілі:

Андрэй Кажэўнікаў — пракурор на працэсе Някляева, Фядуты, Рымашэўскага, Вазняка, Дзмітрыева і Палажанкі.
Людміла Грачова — суддзя Ленінскага суда Мінска, якая асудзіла экс-кандыдатаў у прэзідэнты Уса і Статкевіча, а таксама групу ўдзельнікаў Плошчы.
Кірыл Чубкавец — дзяржабвінаваўца на працэсе па справе Уса і Статкевіча.
Уладзімір Пефціеў —  бізнэсмен ("асоба, набліжаная да Лукашэнкі і яго сям'і"), супраць фірмы якога "Белтэхэкспарт" (яна гандлюе зброяй) у чэрвені рашэннем Савета ЕС былі ўведзеныя санкцыі.

23 траўня ў спіс трапілі:

  • Валерый Вакульчык – кіраўнік аналітычнага цэнтра  адміністрацыі прэзыдэнта, адказны за ціск на незалежныя СМІ і інтэрнэт,
  • судзьдзі Уладзілаў Шыкараў (Віцебск), Сьвятлана Акуліч (Пухавіцкі раён), Натальля Пыкіна (судзіла Ліхавіда),  Наталья Чацвярткова (судзіла Саньнікава і іншых) , Ала Булаш (судзіла Дразда і іншых), Жана Брысіна (судзіла Халіп і іншых), судзьдзя ВГС Аляксандар Дзьмітрыеў, адказны за закрыцьцё "Аўтарадыё"
  • пракуроры Аляксандар Бароўскі, Дзьмітрый Сіманоўскі, Сяргей Жукоўскі, Сяргей Мазоўка, (адказны за прысуд Дашкевічу і Лобаву), 
  • дырэктар Талькаўскай сярэдняй школы Пухавіцкага раёна Наталля Меркуль, адказная за звальненьне з працы па палітычных матывах настаўніцы Наталлі Ільініч.

У ранейшы варыянт "чорнага спісу" беларускіх чыноўнікаў, "сілавікоў", прапагандыстаў уваходзілі:

1. Лукашэнка Аляксандр Рыгоравiч, прэзідэнт РБ
2. Лукашэнка Віктар Аляксандравіч, памочнік прэзідэнта па справах Нацыянальнай бяспекі
3. Лукашэнка Дзмітрый Аляксандравіч, бізнесмэн, актыўны ўдзельнік фінансавых аперацый з удзелам сям’і Лукашэнкі
4.  Шэйман Віктар Уладзіміравіч, спецыяльны памочнік прэзідэнта, былы сябра Савета бяспекі
5.  Макей Уладзімір Уладзіміравіч, Кіраўнік адміністрацыі прэзідэнта
6.  Нявыглас Генадзь Мiкалаевiч, былы кіраўнік Адміністрацыі прэзідэнта
7.  Радзькоў Аляксандр Мiхайлавiч, першы намеснік кіраўніка Адміністрацыі прэзідэнта
8. Пяткевiч Наталля Уладзiмiраўна, былая намесніца кіраўніка Адміністрацыі прэзідэнта
9. Янчэўскі Усевалад Вячаслававіч, памочнік прэзідэнта, Кіраўнік ідэалагічнага аддзела Адміністрацыі прэзідэнта
10. Базанаў Аляксандр Віктаравіч, дырэктар Інфармацыйна-Аналітычнага Цэнтру пры прэзідэнце
11. Андрэй Цюрын, кіраўнік Дэпартамента бяспекі прэзідэнта
12.  Гусеў Аляксей Віктаравіч, першы намеснік дырэктара ІАЦ
13.  Крыштаповіч Леў Яўстаф’евіч, намеснік дырэктара ІАЦ
14.  Колас Алена Пятроўна, намеснік дырэктара ІАЦ
15. Валерый Вакульчык – кіраўнік аналітычнага цэнтра  адміністрацыі прэзыдэнта, адказны за ціск на незалежныя СМІ і інтэрнэт

Чыноўнікі:

16. Рубiнаў Анатоль Мiкалаевiч, старшыня Савета Рэспублікі
17. Канаплёў Уладзiмiр Мiкалаевiч, былы старшыня Палаты прадстаўнікоў
18. Праляскоўскi Алег Вiтольдавiч, міністр інфармацыі
19. Ананіч Лілія Станіславаўна, першы намеснік міністра інфармацыі
20. Лапцёнак Ігар Мікалаевіч, намеснік міністра інфармацыі
21. Русакевiч Уладзiмiр Васiльевiч, былы міністр інфармацыі
22. Галаванаў Вiктар Рыгоравiч, міністр юстыцыі
23. Харытон Аляксандр, кансультант аддзела грамадскіх арганізацый Міністэрства юстыцыі
24. Ломаць Зянон Кузьміч, былы старшыня Камітэта дзяржаўнага кантролю
25. Чаргiнец Мiкалай Iванавiч, былы сенатар, старшыня праўладнага Саюза пісьменнікаў
26. Касцян Сяргей Iванавiч, былы старшыня Камітэта па замежных справах Палаты прадстаўнікоў
27. Орда Мiхаiл Сяргеевiч, сенатар, кіраўнік БРСМ
28. Козiк Леанiд Пятровiч, старшыня Федэрацыі прафсаюзаў
29. Абламейка Сяргей Уладзіміравіч, рэктар БДУ
30. Віктар Сірэнка, галоўны ўрач Мінскай бальніцы хуткай дапамогі                             
31. Качанаў Уладзімір Уладзіміравіч – саветнік міністра юстыцыі;                                  
32. Бодак Ала Мікалаеўна – намеснік міністра юстыцыі;                                            
33. Сіманаў Аляксандр Анатольевіч – намеснік міністра юстыцыі;                       
34. Тушынскі Ігар Геранінавіч – намеснік міністра юстыцыі;                                   
35. Іваноў Сяргей – намеснік начальніка аддзела камплектавання ўпраўлення ідэалагічнай працай і кадравага забеспячэння ГУУС Мінгарвыканкама;                         
36. Падгайскі Генадзь Данатавіч – дырэктар Мінскага дзяржаўнага політэхнічнага каледжа;                                                                                                
37. Кухарчык Пётр Дзмітрыевіч – рэктар Беларускага дзяржаўнага педагагічнага ўніверсітэта;                                                                                                                 
38. Батура Міхаіл Паўлавіч – рэктар Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта інфарматыкі і радыёэлектронікі;                                                                                
39. Часноўскі Мечыслаў Эдвардавіч - рэктар Брэсцкага дзяржаўнага ўніверсітэта імя Пушкіна;                                                                                                                           
40. Алпеева Тамара Міхайлаўна - рэктар Міжнароднага гуманітарна-эканамічнага інстытута.

41. Натальля Меркуль-  дырэктар Талькаўскай сярэдняй школы Пухавіцкага раёна, адказная за звальненьне з працы па палітычных матывах настаўніцы Натальлі Ільініч.

    Сілавікі

    42. Куляшоў Анатоль Нілавіч, міністр унутраных спраў
    43. Навумаў Уладзімір Уладзіміравіч, былы міністр унутраных спраў
    44. Паўлічэнка Дзмітрый Валер’евіч, [былы] кіраўнік Спецыяльнага атрада хуткага рэагавання пры МУС
    45. Падабед Юры Мікалаевіч, аддзел спецыяльнага прызначэння, МУС
    46. Пякарскі Алег Анатольевіч, першы намеснік міністра ўнутраных спраў
    47. Полудзень Яўгеній Яўгенавіч, намеснік міністра ўнутраных спраў
    48. Фармагей Леанід Канстанцінавіч, старшыня ГУУС Мінска
    49. Яўсееў Ігар Уладзіміравіч, намеснік старшыні мінскай міліцыі
    50. Зайцаў Вадзім Юр'евіч, старшыня КДБ
    51. Сухарэнка Сцяпан Мiкалаевiч, былы старшыня КДБ
    52. Дземянцей Васiль Iванавiч, першы намеснік КДБ
    53. Дзядкоў Леанід Мікалаевіч, першы намеснік старшыні КДБ, старшыня КДБ па Віцебскай вобласці
    54. Шугаеў Сяргей, намеснік старшыні КДБ
    55. Бахматаў Ігар Андрэевіч, намеснік старшыні КДБ
    56. Церцель Іван Станіслававіч,намеснік старшыні КДБ
    57. Смаленскі Мікалай Зіноўевіч,намеснік старшыні КДБ
    58. Вегера Віктар Паўлавіч, былы першы намеснік старшыні КДБ
    59. Свораб Мікалай Канстанцінавіч, былы намеснік старшыні КДБ
    60. Трацьяк Пётр, намеснік старшыні КДБ
    61. Захараў Аляксей Іванавіч, старшыня контрразведкі КДБ
    62. Талсташоў Аляксандр Алегавіч, старшыня ўпраўлення абароны канстытуцыйнага ладу і барацьбы з тэрарызмам КДБ
    63. Русак Віктар, старшыня ўпраўлення па эканамічнай бяспецы КДБ
    64. Юрата Віктар, старшыня ўпраўлення па дзяржаўных камунікацыях КДБ
    65. Варапаеў Ігар Грыгор'евіч, былы старшыня ўпраўлення па дзяржаўных камунікацыях КДБ
    66. Калач Уладзімір Віктаравіч, былы старшыня КДБ па Мінску
    67. Бусько Ігар Яўгенавіч, старшыня КДБ па Брэсце
    68. Корж Іван Аляксеевіч, старшыня КДБ па Гродне
    69. Сергяенка Ігар Пятровіч, старшыня КДБ па Магілёве
    70. Герасіменка Генадзь Анатольевіч, старшыня КДБ па Гомелі
    71. Ляскоўскі Іван Анатольевіч, былы старшыня КДБ па Гомелі
    72. Маслакоў Валерый, старшыня ўпраўлення разведкі КДБ
    73. Волкаў Сяргей, былы старшыня ўпраўлення разведкі КДБ
    74. Кузняцоў Ігар, Кіраўнік Дзяржаўнага трэніровачнага цэнтра КДБ
    75. Жадобін Юрый Віктаравіч, міністр абароны
    76. Крашэўскі Віктар, старшыня галоўнага ўпраўлення разведкі
    77. Гурэеў Сяргей Віктаравіч – намеснік міністра ўнутраных спраў, начальнік папярэдняга расследавання МУC                                                                                   
    78. Гайдукевіч Валерый Уладзіміравіч – камандуючы ўнутранымі войскамі, намеснік міністра ўнутраных спраў;                                                                                                                                  
    79. Скурат Віктар – начальнік Мінскага гарадскога ўпраўлення дэпартамента аховы МУС;                                                                                                                    
    80. Кадзін Раман – камандзір роты баявога і тэхнічнага забеспячэння Палка міліцыі спецыяльнага прызначэння ГУУС Мінгарвыканкама;
    81. Лукомскі Аляксандр Валянцінавіч, камандзір палка мінскага спецназа
    82. Мальцаў Леанід Сямёнавіч, сакратар Савета бяспекі

    Суды

    83. Мiклашэвiч Пётр Пятровiч, старшыня Канстытуцыйнага суда
    84. Смiрноў Яўген Аляксандравiч, першы намеснік Старшыні гаспадарчага суда
    85. Трубнiкаў Мiкалай Аляксеевiч, суддзя Партызанскага раёна г. Мінска
    86. Алена Ананіч, суддзя Першамайскага раёна г. Мінска
    87. Равінская Таццяна Ўладзіміраўна, суддзя Першамайскага раёна г. Мінска
    88. Есьман Валеры Аляксандравіч, суддзя Цэнтральнага раёна г. Мінска
    89. Бычко Аляксей Віктаравіч, суддзя Цэнтральнага раёна г. Мінска
    90. Хаданевіч Аляксандр Аляксандравіч, суддзя Цэнтральнага раёна г. Мінска
    91. Ясяновіч Леанід, суддзя Цэнтральнага раёна г. Мінска
    92. Бараноўскі Андрэй Фёдаравіч, суддзя Партызанскага раёна г. Мінска
    93. Ціцянкова Алена Вячаславаўна, суддзя Партызанскага раёна г. Мінска
    94. Някрасава Алена Цімафееўна, суддзя Завадскога раёна г. Мінска
    95. Лапцева Алена Вячаславаўна, суддзя Завадскога раёна г. Мінска
    96. Балаўнёў Мікалай Васільевіч, суддзя Завадскога раёна г. Мінска
    97. Казак Віктар Уладзіміравіч, суддзя Маскоўскага раёна г. Мінска
    98. Шылько Алена Мікалаеўна, суддзя Маскоўскага раёна г. Мінска
    99. Сімахіна Любоў Сяргееўна, суддзя Маскоўскага раёна г. Мінска
    100. Кузняцова Наталля Анатольеўна, суддзя Маскоўскага раёна г. Мінска
    101. Цяліца Лідзія Фёдараўна, суддзя Маскоўскага раёна г. Мінска
    102. Чарняк Алена Леанідаўна, суддзя Маскоўскага раёна г. Мінска
    103. Шастакоў Юры Валер’евіч, суддзя Маскоўскага раёна г. Мінска
    104. Мотыль Таццяна Яраславаўна, суддзя Маскоўскага раёна г. Мінска
    105. Хаткевіч Яўген Віктаравіч, суддзя Маскоўскага раёна г. Мінска
    106. Гусакова Вольга Аркадзеўна, суддзя Кастрычніцкага раёна г. Мінска
    107. Шаграй Рыта Пятроўна, суддзя Кастрычніцкага раёна г. Мінска
    108. Мітраховіч Ірына Аляксееўна, суддзя Кастрычніцкага района г. Мінска
    109. Пратасавіцкая Наталля Ўладзіміраўна, суддзя Кастрычніцкага раёна г. Мінска
    110. Лапко Максім Фёдаравіч, суддзя Кастрычніцкага раёна г. Мінска
    111. Варэнік Наталля Сямёнаўна, суддзя Фрунзенскага раёна г. Мінска
    112. Жукоўская Жана Аляксееўна, суддзя Фрунзенскага раёна г. Мінска
    113. Самалюк Ганна Валер’еўна, суддзя Фрунзенскага раёна г. Мінска
    114. Рыбакоў Аляксей, суддзя Маскоўскага раёна г. Мінска
    115. Бортнік Сяргей Аляксандравіч, дзяржаўны абвінаваўца
    116. Ясіновіч Ленаід Станіслававіч, суддзя Цэнтральнага раёна  г. Мінска
    117. Мігун Андрэй Аркадзевіч, дзяржаўны абвінаваўца
    118. Камар Вольга – суддзя суда Фрунзенскага раёна Мінска (справа Васіля Парфянкова);                                                                                                     

    119.Чаркас Таццяна Станіславаўна – суддзя суда Фрунзенскага раёна Мінска (справа Аляксандра Аторшчанкава, Аляксандра Малчанава і Змітра Новіка);

    120. Равуцкая Надзея Залаўна, суддзя Маскоўскага раёна г. Мінска

     121. Тупік Вера Міхайлаўна, суддзя Ленінскага раёна г. Мінска

    122. Уладзілаў Шыкараў (Віцебск),

    123. Сьвятлана Акуліч (Пухавіцкі раён), 

      124. Натальля Пыкіна (судзіла Ліхавіда),  

      125. Наталья Чацьвярткова (судзіла Саньнікава і іншых) , 

      126. Ала Булаш (судзіла Дразда і іншых), 

      127. Жана Брысіна (судзіла Халіп і іншых), 

        128. Аляксандар Дзьмітрыеў судзьдзя ВГС, адказны за закрыцьцё "Аўтарадыё"

          Супрацоўнікі
          пракуратуры

          129. Васілевіч Рыгор Аляксеевіч, Генеральны пракурор
          130. Швед Андрэй Іванавіч, намеснік Генпракурора
          131. Лапшын Аляксандр Міхайлавіч, намеснік Генпракурора
          132. Конан Віктар Аляксандравіч, намеснік Генпракурора
          133. Стук Аляксей Канстанцінавіч, намеснік Генпракурора
          134. Кукліс Мікалай Іванавіч, намеснік Генпракурора
          135. Купрыянаў Мiкалай Мiхайлавiч, намеснік Генпракурора
          136. Хмарук Сяргей Канстанцінавіч, Пракурор Брэсцкай вобласці
          137. Дыско Генадзь Іосіфавіч, Пракурор Віцебскай вобласці
          138. Марозаў Віктар Мікалаевіч, Пракурор Гродзенскай вобласці
          139. Архіпаў Аляксандр Міхайлавіч, Пракурор Мінскай вобласці
          140. Сянькевіч Эдуард Аляксандравіч, Пракурор Магілёўскай вобласці
          141. Дудкін Анатоль Канстанцінавіч, Пракурор па транспартных справах
          142. Драніца Аляксандр Мікалаевіч, Генеральны вайсковы пракурор  

          143. Шаеў Валянцін Пятровіч, Пракурор Гомельскай вобласці                  

          144. Загароўскі Антон – пракурор суда Фрунзенскага раёна
          (справа Васіля Парфянкова);         

          145. Кулік Мікалай Мікалаевіч, Пракурор горада Мінска                                                                                                 
               

          146. Маладцова Таццяна –
          пракурор суда Фрунзенскага раёна Мінска (справа Аляксандра Аторшчанкава,
          Аляксандра Малчанава і Змітра Новіка);

          147. Аляксандар Бароўскі,

          148. Дзьмітрый Сіманоўскі,

          149. Сяргей Жукоўскі,

          150. Сяргей Мазоўка, (адказны за прысуд Дашкевічу і Лобаву),  



          ЦВК і рэгіянальныя выбарчыя камісіі: 

          151. Ярмошына Лідзія Міхайлаўна, старшыня ЦВК
          152. Лазавiк Мiкалай Iванавiч, сакратар ЦВК 
          153. Іпатаў Вадзім Дзмітрыевіч, намеснік старшыні ЦВК
          154. Міхасёў Уладзімір Ільіч, старшыня ЦВК па Гомельскай вобласці
          155. Лучына Леанід Аляксандравіч, старшыня ЦВК па Гродзенскай вобласці
          156. Курловіч Уладзімір Анатольевіч, старшыня ЦВК па Мінскай вобласці
          157. Мяцеліца Мікалай Цімафеевіч, старшыня ЦВК па Магілёўскай вобласці
          158. Пiшчулёнак Мiхаiл Васільевіч, старшыня ЦВК па Віцебскай вобласці
          159. Каляда Аляксандр Мiхайлавiч, сябра ЦВК
          160. Кацуба Святлана Пятроўна, сябра ЦВК
          161. Кісялёва Надзея Мікалаеўна, сябра ЦВК
          162. Падаляк Эдуард Васільевіч, сябра ЦВК
          163. Рахманава Марына Юр’еўна, сябра ЦВК
          164. Шчурок Іван Антонавіч, сябра ЦВК
          165. Слiжэўскi Алег Леанiдавiч, сябра ЦВК

          166. Бушная Наталля Уладзіміраўна, сябра ЦВК

          167. Бушчык Васіль Васільевіч, сябра ЦВК

           168. Карпенка Ігар Васільевіч, старшыня рэгіанальнага выбаркама па Мінску


          169. Кісялёў Анатоль Сямёнавіч, старшыня Брэсцкай абласной выбарчай камісіі
          170. Крукоўскі Вячаслаў Яфімавіч, старшыня Віцебскай абласной выбарчай камісіі
          171. Стош Мікалай Мікалаевіч, старшыня Гомельскай абласной выбарчай камісіі
          172. Саўко Валеры Іосіфавіч, старшыня Гродзенскай абласной выбарчай камісіі
          173. Васільеў Аляксей Аляксандравіч, старшыня Мінскай абласной выбарчай камісіі
          174. Берастаў Валеры Васільевіч, старшыня Магілёўскай абласной выбарчай камісіі

          СМІ

          175. Давыдзька Генадзь Браніслававіч, старшыня Белтэлерадыёкампаніі
          176. Зiмоўскi Аляксандр Леанiдавiч, былы старшыня Белтэлерадыёкампаніі
          177. Казіятка Юрый Васільевіч, генеральны дырэктар Сталічнага тэлебачання
          178. Якубовіч Павел Ізотавіч, галоўны рэдактар газеты "Советская
          Белоруссия"
          179. Таранда Аляксандр Міхайлавіч, намеснік рэдактара газеты "Советская
          Белоруссия"
          180. Гардзіенка Сяргей Аляксандравіч, намеснік рэдактара газеты "Советская
          Белоруссия"
          181. Тарапецкая Галіна Міхайлаўна, намеснік рэдактара газеты "Советская
          Белоруссия"
          182. Шадрына Ганна Станіславаўна, былая намесніца рэдактара газеты
          "Советская Белоруссия"
          183. Жук Дзмітрый, генеральны дырэктар інфармацыйнага агенцтва БелТА
          184. Гігін Вадзім, галоўны рэдактар часопіса "Беларуская думка"
          185. Лемяшонак Анатоль Іванавіч, галоўны рэдактар газеты "Рэспубліка"
          186. Пракопаў Юрый, журналіст тэлеканала АНТ
          187. Міхальчанка Аляксей, журналіст АНТ

          188. Лябедзік Міхаіл Пятровіч – першы
          намеснік галоўнага рэдактара газеты СБ "Беларусь сегодня"
           

          Нагадаем, таксама існуюць і два новых "чорных спісы" ЕС — з пералікам прадпрыемстваў ("Белтэхэкспарт", "Спорт-пары" і "БТ Тэлекамунікацыі") і з пералікам "рэчаў, якія могуць быць скарыстаныя для ўнутраных рэпрэсій", а таму забароненых для продажу Беларусі.

          Глядзі таксама:

          Савет ЕС растлумачыў, якім чынам можна выйсці з "чорнага спісу"

          Беларусы з “чорнага” спіса: Перад кім нам скардзіцца?!